Szanowni Państwo,
UEK (Instytut Prawa – Katedra Prawa Nieruchomości) ogłasza nabór na udział w Krótkoterminowym Programie Mieszanym Erasmus+ Blended Short – Term Study Mobility, BSTSM ERASMUS+ KA131- r.a. 2023/2024 organizowanym we współpracy z Univerisidad Pablo de Olavide w Sewill (Area de Derecho Romano Departamento de Derecho Privado).
Program w/w kursu obejmuje: tzw. fizyczną mobilność (czyli pobyt) w Sevilli na Kampusie UPO oraz na zajęciach terenowych związanych z udziałem w kursie w dniach 12 – 18 maja 2024 roku oraz tzw. virtualną mobilność, czyli zajęcia zdalne w dniach 20 maja – 9 czerwca 2024.
Za udział w krótkoterminowym programie można otrzymać 5 pkt. ECTS.
Termin zgłoszeń: Do 8 kwietnia 2024 roku (poniedziałek) do godz. 24.00 na adres mailowy: peksaw@uek.krakow.pl (dr Władysław Pęksa – Katedra Prawa Nieruchomości i Prawa Podatkowego UEK – opiekun Kursu) na załączonym do niniejszej wiadomości formularzu.
Każdy zakwalifikowany student może liczyć na kwotę dofinanoswania z programu Erasmus+ BSTSM w wysokości (70 Euro za dzień za 5 dni programu oraz dodatkowo do dwóch dni na podróż, w sumie około 490 Euro).
INFORMACJE DODATKOWE:
Tematem kursu będzie: „Od Ius commune europeum do prawa prywatnego krajów Europy: Prawo nieruchomości – ujęcie porównawcze w Polsce i Hiszpanii na te rozwiązań europejskich: geneza, prawa cywilne (prawo rzeczowe), opodatkowanie/ From Jus commune europeum to European private law: Real estate law – comparative approach in Poland and Spain on the background of European background: origins, code civil, taxation/ Dal Ius commune Europeum al derecho privado de Europa: Derecho inmobiliario. Enfoque comparativo en Polonia y España en el contexto europeo: orígenes, código civil, fiscalidad.” (w skrócie proszę używać nazwy: Dal Ius commune europeum al derecho privado de Europa).
Krótkoterminowa mobilność będzie się odbywała z udziałem studentów oraz wykładowców z Hiszpanii stąd materiały oraz program będzie dostępny w trzech językach: polskim, angielskim jako językiem komunikacji bieżącej oraz hiszpańskim.
Jak będzie przebiegał Kurs/wyjazd?:
Aby można było uzyskać za taki przedmiot/wyjazd 5 pkt. ECTS, program będzie obejmował on 125 godzin, pracy studenta.
Ok. 40 godzin „kontaktowych” z wykładowcami realizowanych na wyjeździe w postaci wykładów/konwersatoriów/warsztatów/oraz zajęć terenowych – organizowanych przy wsparciu Koła Naukowego Schola Legem działającego na UEK – (będą to wizyty Archivo da Indias w Sevilli. w Kadyksie oraz szkolenia z korzystania z bibliotek w systemie hiszpańskim oraz dostępu do źródeł prawa BOE etc.) w układzie: poniedziałek: zajęcia kontaktowe – zapoznawcze na kampusie UPO do godz. 14.00/15.00, wtorek do godz. 16.00, środa: zajęcia terenowe, czwartek zajęcia na Kampusie UPO po południu zajęcia terenowe, piątek: zajęcia podsumowujące – kontaktowe i pożegnanie do godz. 15.00. Po południami mają PT Studenci czas wolny. Szczegółowy program będzie dostarczony po podpisaniu indywidulnych umów przez PT Studentów.
Następnie kolejnych 40 godzin kontaktowych z wykładowcami realizowanych w postaci zdalnych zajęć bezposrednio po powrocie w postaci 5 lub 6 spotkań on-line raz lub dwa razy w tygodniu. Reszta (ok. 40-45 godzin) obejmuje pracę własną studenta: w szczególności przygotowanie projektu-zadania oraz jego „obrony” w formie zdalnej. Będzie to podstawą ewaluacji (oceny).
Podsumowując: dwie trzecie godzin byłyby to zajęcia kontaktowane bezposrednio z wykładowcami.
Ponadto:
- Celem niniejszego Kursu/wyjazdu jest nawiązanie kontaktów i sieci współpracy z Hiszpanią (stąd popołudniami mają PT Studenci czas wolny)
- Jeżeli ktoś chciałby zostać w Hiszpanii parę dni dłużej przy założeniu realizacji obowiązków akademickich – nie będzie z tym problemu
- Opiekun kursu oraz inni polscy wykładowcy oraz Koło Naukowego Schola Legem związane z Katedrą Prawa Nieruchomości i Prawa Podatkowego deklarują wsparcie przy organizowaniu podróży.
Kryteria rekrutacji:
- Warunkiem udziału jest znajomość języka angielskiego (lub hiszpańskiego – jednego z dwóch) w stopniu komunikatywnym
- Rekrutacja jest otwarta dla wszystkich studentów UEK bez względu na rodzaj studiów (stacjonarne/niestacjonarne)
- W przypadku zgłoszeń w liczbie większej niż ilość dostępnych miejsc (ok. 20) ułożona zostanie lista z uwzględnieniem następujących kryteriów:
- Pierwszeństwo mają osoby czynnie zaangażowane w działalność kół naukowych
- Pierwszeństwo mają studenci kierunku Prawo
- Pierwszeństwo mają studenci znający jednocześnie zarówno język hiszpański jak i angielski
- Preferowane będą osoby studiujące na niższych latach studiów oraz studiów I stopnia albowiem celem jest dalsza współpraca z Hiszpanią i ewentualny udział uczestnika w regularnym programie wymiany w programie Erasmus.
Osoby, które spełniają wszystkie w/w kryteria (za wyjątkiem kryterium 3.4.) będą kwalifikowane w pierwszej kolejności. Potem osoby, które spełniają dwa z trzech kryteriów i w dalszej kolejności lista będzie obejmowała układ wg zasad: kierunek Prawo plus udział w kołach naukowych, potem kierunek Prawo albo udział w aktywności kół naukowych plus języki, następnie wg. roku studiów niezależnie od kierunku.
W razie wątpliwości oraz pytań proszę o kontakt na e-mail służbowy lub osobisty (jestem codziennie na UEK) najlepiej po uprzednim umówieniu mailowym lub w czasie dyżuru: dr Władysław Pęksa pok. 442A Budynek Biblioteki.